PŘEVOD PROCENT NA STUPNĚ

Převod stupňů na procenta a z procent na stupně? Proč vlastně věnujeme tomuto tématu pozornost? Důvodem je to, že velké množství problémů na střechách (a nejen na nich) je způsobeno základními neznalostmi v oblasti navrhování a provádění střech. Tuto neznalost projevuje investor, ale i prováděcí firma, nebo dokonce i projektant.

PŘEVOD PROCENT NA STUPNĚ

U sklonů střech jde o poměrně častou záležitost a občas se objeví dokumentace, kde na výkresu řezu objektem je uveden sklon 30°, na výkres půdorysu totožné střechy 30%. Ano, může jít o přehlédnutí, často jde ale o omyl. Mnoho lidí si totiž myslí, že procenta a stupně jsou jedno a to samé. Tedy že sklon 3° je totožný se sklonem 3 %. Není!

 

Asi nejvíce o tom vypovídá příklad 100% sklonu. Víte, kolik je to stupňů? 100% sklon je převýšení 100 cm na jednom délkovém metru. A to je 45°. Takže nezaměňujte procenta za stupně, následky mohou být značné a poměrně nákladné.

 

Záměna sklonu může být fatální. Uvedeme příklad: Chcete si koupit střešní krytinu. Změříte si sklon střechy v procentech: na 10 m délky mám převýšení 2,5 m, na metr délky je to tedy 25 cm = sklon 25 %. U prodejce střešní krytiny ale nahlásíte, že sklon je 25°, protože si myslíte, že stupně a procenta jsou vzájemně zaměnitelné. Prodejce vám s klidným svědomím (pokud se tedy vůbec zeptá na sklon – což by měl) prodá krytinu, kterou lze namontovat na střechy se sklonem od 20° a ještě vám řekne, že máte 5° rezervu. A ejhle, do střechy teče. Proč? Podle tabulky níže snadno zjistíte, že sklon vaší střechy není 25°, ale 14°. A s tímto sklonem už mohou mít některé krytiny problém.

 

Je důležité si uvědomit, že neexistuje univerzální přepočet z procent na stupně, protože procenta se určují na trojúhelníku (převýšení na délce) a stupně jsou oblouková míra. Tedy nestačí si zapamatovat to, že jeden stupeň je 1,75 %, a tímto poměrem vše dělit nebo násobit. Výše zmíněný příklad 100 % a 45° totiž ukazuje, že v tomto případě je poměr více než dvojnásobný. Pro zjednodušení ale byly přepočty pro jednotlivé stupně převedeny a uvedeny v tabulce níže. Pokud si nejste jisti sklonem vaší střechy, můžete využít různé aplikace pro mobilní telefony (sklonoměr, clinometer atd.), nebo si změřte převýšení střechy v cm na 1 m půdorysné délky, a tím dostanete sklon v %. Podle tabulky už si dokážete procenta jednoduše převést na stupně. 

 

Zdroj převodní tabulky: ČSN 731901-1